Invest in Łódź

Łódź kulturalnie

Łódź jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce, z bogatą historią i dynamicznie rozwijającą się sceną artystyczną. Na kluczowe elementy kulturalne Łodzi składają się jej muzea, teatry, kina i festiwale.

Wybrane muzea i galerie sztuki

Muzeum Sztuki w Łodzi

Jedno z najstarszych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie. Posiada imponującą kolekcję dzieł sztuki współczesnej.

MS1 - ul. Więckowskiego 36, wejście od ulicy Gdańskiej 43

To przestrzeń poświęcona sztuce współczesnej, prezentująca najciekawsze zjawiska i artystów. Na ostatnim piętrze znajduje się Sala Neoplastyczna, która inspiruje współczesnych twórców do dialogu z ideami awangardy. Po gruntownej renowacji w 2012 roku, muzeum oferuje odnowione wnętrza, ogród z wydarzeniami plenerowymi, bibliotekę oraz kawiarnię.

MS2 - ul. Ogrodowa 19

To miejsce eksperymentalnej pracy z kolekcjami sztuki XX i XXI wieku, gdzie wystawy organizowane są wokół tematów istotnych dla współczesnych widzów. Parter przeznaczono na wystawy czasowe, często związane z dziedzictwem awangardy. W muzeum znajdują się także przestrzenie warsztatowe, sala multimedialna do wykładów i pokazów filmowych, kawiarnia "Awangarda" oraz księgarnia z publikacjami o sztuce.

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa

ul. Piotrkowska 282

Znajduje się w Białej Fabryce Geyera i prezentuje historię przemysłu włókienniczego, który odegrał kluczową rolę w rozwoju Łodzi.

Muzeum Kinematografii

pl. Zwycięstwa 1

Zlokalizowane w Pałacu Karola Scheiblera, skupia się na historii kina, szczególnie polskiego.

Łódzki Park Kultury Miejskiej

ul. Piotrkowska 282 (przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa)

Skansen łódzkiej architektury drewnianej w postaci 8 zabytkowych obiektów, typowych dla XIX i XX wieku.

Muzeum Fabryki

Manufaktura, Drewnowska 58, 91-002 Łódź

Nowoczesne, multimedialne muzeum przedstawiające historię rozwoju techniki produkcji tkanin i życia pracowników fabryki.

Muzeum Pałac Herbsta

Przędzalniana 72, 90-338 Łódź

Willa przedstawiająca styl życia znanej rodziny fabrykanckiej, która jednocześnie jest jednym z oddziałów Muzeum Sztuki w Łodzi. 

Muzeum Światła

Piotrkowska 17/lok 22 U

Pierwsze takie miejsce w Polsce, oferujące interaktywne atrakcje dedykowane wykonywaniu zdjęć w interesującej oprawie w postaci laserów, odwróconego pokoju i pokoju luster.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

plac Wolności 14

Dla wszystkich wielbicieli historii działalności człowieka (eksponaty od czasów rzymskich aż po kulturę i etnografię regionu łódzkiego).

Lapidarium Detalu Architektonicznego

al. Tadeusza Kościuszki 19

To miejsce gromadzące m.in. rzeźby, elementy elewacji i wnętrza budynków.

Festiwale

Łódź Summer Festival: Łódź Summer Festival to coroczny, bezpłatny festiwal muzyczny odbywający się w ostatni weekend lipca z okazji Urodzin Łodzi. Zainaugurowany w 2023 roku z okazji 600-lecia miasta, przyciągnął milion uczestników. Na kilku scenach w różnych częściach miasta występują gwiazdy polskie i międzynarodowe, a uczestnicy mogą skorzystać ze specjalnego pola namiotowego w centrum miasta. To wydarzenie, którego nie można przegapić!

Festiwal Łódź Wielu Kultur, wcześniej znany jako Festiwal Dialogu Czterech Kultur, od niemal ćwierć wieku promuje różnorodność i dialog międzykulturowy, przypominając o wielonarodowej historii Łodzi oraz jej transformacji w miasto otwarte na różne tożsamości i wspólnoty. Współczesna edycja festiwalu stawia na refleksję nad aktualnymi wyzwaniami społecznymi, poszerzając rozumienie kultury o tematy związane z ekologią, prawami człowieka, a także współczesnymi ruchami i społecznościami.

Łódź Design Festival: Największe w Polsce wydarzenie poświęcone designowi i projektowaniu, prezentujące najnowsze trendy i innowacje. Festiwal organizowany od 2007 roku przez fundację Łódź Art Center, jest pionierskim wydarzeniem wspierającym rozwój polskiego sektora kreatywnego. Gromadzi zarówno liderów branży, takich jak projektanci, producenci i dystrybutorzy, jak i miłośników dobrego designu niezwiązanych zawodowo z tą dziedziną.

Fotofestiwal: międzynarodowy festiwal fotograficzny założony w 2001 roku w Łodzi jako spontaniczna inicjatywa studentów socjologii, dziś jest jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń fotograficznych w Polsce, przyciągającym co roku ponad 20 tysięcy widzów. Festiwal, odbywający się w industrialnych przestrzeniach miasta, takich jak Art_Inkubator czy OFF Piotrkowska, stanowi przestrzeń eksperymentów artystycznych i organizacyjnych, realizowaną przez kolektyw bez hierarchii.

Light Move Festival: festiwal kinetycznej sztuki światła, który co roku rozświetla miasto spektakularnymi iluminacjami, mappingami i instalacjami artystycznymi. Wydarzenie przyciąga setki tysięcy widzów, oferując unikalną okazję do odkrycia architektury Łodzi w zupełnie nowym świetle.

Ravekjavik: łódzki festiwal muzyki elektronicznej i sztuk wizualnych, który odbywa się od 2017 roku dzięki współpracy polskich i islandzkich twórców oraz promotorów. W różnych edycjach festiwalu wystąpili artyści tacy jak JKFlesh, VTSS, SPFDJ, Arni Vector, Bombchen, DJ Marfox, DJ Lycox, Bambi Uzi, Stanisław Tołkaczew, G-Sound, Oval, T'ien Lai, Bored Lord, DJ Narciso czy Marc Acardipane, a koncerty często organizowane są w klimatycznych, postindustrialnych przestrzeniach opuszczonych łódzkich fabryk.

Audioriver: festiwal muzyki elektronicznej typu open-air, jeden z najważniejszych festiwali muzyki elektronicznej w Europie Środkowo-Wschodniej, który od 2024 roku odbywa się w Łodzi, przyciągając fanów house'u, techno i drum & bassu. Tegoroczna edycja zaplanowana na 11-13 lipca odbędzie się na Łódzkich Błoniach, oferując koncerty, sety DJ-skie i multimedialne widowiska.